Utställande företag

Känner du en längtan efter förändring? Eller kanske bara är nyfiken på vilka möjligheter som finns? Den 6:e april kommer Luleåregionen med representanter från Boden, Kalix, Luleå, Piteå och Älvsbyn till Stockholm för träffa just dig.

BillerudKorsnäs Karlsborgs bruk

BillerudKorsnäs är ett internationellt företag med stark lokal förankring som utvecklas och växer. Vi är en ledande leverantör av förnyelsebara material och lösningar för smarta förpackningar.

Vi söker: Personal inom el/automation.

På plats:
Mona Harila 
HR-chef 
070-547 79 99 
mona.harila@billerudkorsnas.com

Bransch: Tillverkning & Industri.

Läs mer

BnearIT

BnearIT är en stolt lokal aktör med expertkompetens som utvecklar IT-system, företag, samarbetspartners, medarbetare och Norrbotten.

Vi söker: Passionerade systemutvecklare och IT-arkitekter.

På plats: 
Anders Hermansson
VD
070-266 96 36
anders.hermanson@bnearit.se

Lars Frisk
Konsultchef
073- 086 75 10
lars.frisk@bnearit.se

Bransch: Data, IT & Telekommunikation.

Läs mer

Boden Business Park

Boden Business Park är en plats för talanger, utveckling och innovation. Hos oss finns plats för allt från den nya och färska affärsidén till de stora etablerings­projekten – och kreativa möten där emellan.

Vi söker:  Digitala kreatörer till Boden som vill utveckla och utvecklas.
På plats: 

Malin Winsa
Affärsutvecklare
070-601 20 24
malin@bodenbusinesspark.se

Bransch: Utbildning, Forskning & Utveckling.

Läs mer

Bodens kommun

Att arbeta i Bodens kommun innebär möjligheter, utmaningar, stark våga prova-kultur och närhet till Bodensarnas föränderliga vardag.

Vi söker: Yrken inom socialtjänst, vård och omsorg, pedagogisk personal, ingenjörer och tekniska specialister, chefer inom alla verksamheter, rektorer, yrkesarbetare, kockar och badhuspersonal.

På plats:
Ingela Arngren
Personalstrateg
0921-629 69
ingela.arngren@boden.se

Glenn Nylander
Mark och exploateringsingenjör
0921-629 68
glenn.nylander@boden.se

Michaela Strömberg
Näringslivsutvecklare
0921-629 71
michaela.stromberg@boden.se

Maria Lundberg
Personalchef
0921-623 55
maria.lundgren@boden.se


Bransch: Offentlig verksamhet.

Läs mer

Burban Studios

Kreativ och visuell designstudio som sysslar med digital kommunikation, design och marknadsföring med fokus på e-handel.

Vi söker: Studiokollega.

På plats:
Jimmy Edlund
Grundare
070-219 78 06
jimmy@burbanstudios.com


Bransch: Detaljhandel.

Läs mer

Cesab

Cesab bildades 1985 som ett av Sveriges första Executive Search-företag, och fortfarande är vi det enda i Norrland. Vi är ständigt, diskreta, ständigt nyfikna och söker dig som vill ingå i vårt nätverk av driftiga ledare och skickliga nyckelpersoner.

Vi söker: Proposal Writer till Rädda Barnen, VD, Sektionschefer Industri, Supportchef, Sales Manager, DevOps/Site Lead, Ekonomichef, IT-driftchef, Business Development Manager inom energi, Sales and Business Developer och Kreditanalytiker.

På plats:
Stefan Strömberg
Rekryteringskonsult
070-439 41 45
stefan.stromberg@cesab.se


Bransch:
Bemanning & Arbetsförmedling.

Läs mer

Changemaker Educations

Vi identifierar arbetsmarknadens framtida behov av kompetenser och förmågor, och designar därefter innovativa och effektfulla utbildningar.

Vi söker: Talanger/studenter samt lärare och handledare till våra utbildningar i Boden: Indiespelutvecklare och Webbutvecklare e-handel.

På plats:
Lars Lundqvist
Studierektor
070-990 16 61
lars.lundqvist@cmeducations.se


Oskar Pettersson
Utbildningsledare
070-336 64 54
oskar.petterson@cmeducations.se


Bransch: Utbildning, Forskning & Utveckling.

Läs mer

FMV – Provplats Vidsel

FMV:s provplats i Vidsel har tillgång till Europas största testområde över land och erfarenhet från 50 års testning av militära system.

Vi söker: Systemingenjör telemetri till T&E i Vidsel och sektionschef målsektionen till T&E Vidsel.

På plats:
Tina Skiöld
Fotograf
070-287 36 97
tina.skiold@fmv.se


Annika Lindh
Projektledare
070-593 71 01
annica.lindh@fmv.se


Bransch: Tillverkning & Industri.

Läs mer

Kalix kommun

Vi söker: Lärare, socionomer, sjuksköterskor, omsorgspersonal, administratörer, tekniker.

På plats:
Peder Nilsson
Utvecklingsansvarig
0923-656 35
peder.nilsson@kalix.se


Bransch: Offentlig verksamhet.

Läs mer

LTU Business

LTU Business är norra Sveriges största affärsutvecklingsbolag, med huvudkompetenser inom innovationsledning, affärsutveckling, managementkonsulting, projektledning och utbildningssamordning.

Vi söker: Drivna, kompetenta och nyfikna affärsutvecklare, projektledare och managementkonsulter.

På plats:
Niklas Grönberg
Managementkonsult
070-453 00 22
niklas.gronberg@ltubusiness.se


Anna-Sara Lantz
Projektledare och affärsutvecklare
070-724 45 45
anna-sara.lantz@ltubusiness.se


Bransch: Juridik, Ekonomi & Konsulttjänster

Läs mer

Luleå Energi

Hur vi producerar, transporterar och använder energi är en av de absolut viktigaste nycklarna för att samhället ska klara av många av framtidens utmaningar. För oss på Luleå Energi är det lokala energisystemet, och hur vi utvecklar det mest hållbart, en avgörande del av vår vardag. Så att du i din vardag, i hemmet, på jobbet eller på fritiden, kan använda rätt energi till rätt saker. Precis som framtiden bjuder på utmaningar, erbjuder den också nya möjligheter som vi tänker göra det absolut mesta av. Kanske tillsammans med dig?

Vi söker: Lediga tjänster presenteras på plats.

På plats:
Carina Zolland
Chef Varumärke & Kommunikation
070-695 75 02
carina.zolland@luleaenergi.se


Ann-Helene Willberg
HR-strateg
070-625 44 58
ann-helene.willberg@luleaenergi.se


Bransch:
Avlopp, Avlopp, El & Vatten.

Läs mer

Luleå kommun

Luleå kommun växer och är inne i en spännande utveckling. Vi är en av de största arbetsgivarna i Norrbotten med ca 6 900 medarbetare fördelade på 300 olika befattningar.

Vi söker: Arkitekter, lärare, GIS och sommarvikarier inom vården.

På plats:

Åsa Thomtén Jacobsson
HR-strateg
076-109 44 09
asa.thomten.jacobsson@lulea.se


Karl-Henrik Dagman
Marknads- och kommunikationsansvarig för varumärket Luleå
070-251 77 64
karl-henrik.dagman@lulea.se


Bransch: Offentlig verksamhet.

Läs mer

Luleå Näringsliv

På plats:
Li Skarin 
VD
070-533 11 53
li.skarin@luleanaringsliv.se


Tina Magito
Operativ chef
0920-45 53 73
tina.magito@luleanaringsliv.se


Stina Sundén Jansson
Kommunikationsstrateg
070-648 78 90
stina.jansson@luleanaringsliv.se


Bransch: Offentlig verksamhet.

Läs mer

Luleå Science Park

Luleå Science Park är en mötesplats mellan teknik, människor, kunskap och kreativitet. Här finns 100 företag med 1400 personer inom främst IT.

Vi söker: Personal till flera företag i Science Park.

På plats:
Tore Johnsson
VD
070-365 96 84
tore@luleasciencepark.se


Bransch: Data, IT & Telekommunikation.

Läs mer

Mobilaris

Mobilaris Group fortsätter att stärka sin position som världsledande inom realtidsbaserade beslutstödslösningar och tillhörande digitala verktyg. Vi digitaliserar gruvor, industrier och myndigheter.

Vi söker: Härliga personligheter inom programvaruutveckling, support/leverans samt sälj/affärsutveckling.

På plats: 
Karl-Johan Gramner
VD Mobilaris National Security AB 
070-524 65 83
karl-johan.gramner@mobilaris.se

Erika Andersson
Support & Delivery Manager
070-315 44 76
erika.andersson@mobilaris.se



Bransch: Data, It & Telekommunikation.

Läs mer

Norrbottens Media

Vi är det kompletta mediehuset med affärsidén att göra Norrbotten till en bättre plats att leva och verka i. Varje vecka når vi nio av tio norrbottningar med vår journalistik, och kan erbjuda en effektiv marknadsplats för våra affärspartners.

Vi söker: Säljare, reportrar och distributörer.

På plats:
Ola Berglund 
Mediesäljare
070-559 02 00
ola.berglund@norrbottensmedia.se

Ingela Torgerstad
Ansvarig Jobb +
070-673 75 36
ingela.torgerstad@norrbottensmedia.se


Bransch: Media.

Läs mer

Piteå kommun

Piteås största arbetsgivare med arbetsområden som vård, omsorg, skola, samhällsbyggnad och räddningstjänst. Vi har över 4000 medarbetare med drygt 200 olika yrken.

Vi söker: Sjuksköterskor, projektledare, undersköterskor, ingenjörer, matte- och NO-lärare, yrkeslärare samt socionomer.

På plats:
Maria Renström
Personalstrateg
0911-69 60 36
maria.renstrom@pitea.se


Bransch:
Offentlig verksamhet.

Läs mer

Polarbröd

Familjeägda Polarbröd är ett av Sveriges mest anrika brödföretag med hundraåriga traditioner i norrländsk brödkultur. Koncernen Polarbröd verkar också inom fastighets- och finansförvaltning.

Vi söker: Livsmedelsingenjörer, tekniker, redovisningsekonomer.

På plats:
Ulrica Lundgren 
HR-chef
010-450 60 32
ulrica.lundgren@polarbrod.se


Sandra Granström
Kontorskoordinator
010-450 60 27

Bransch: Livsmedelsframställning.

Läs mer

Region Norrbotten

Region Norrbotten arbetar för dig som bor i Norrbottens län. Vi är länets största arbetsgivare med cirka 7 500 anställda, varav de flesta arbetar inom hälso- och sjukvården.

Vi söker: Sjuksköterskor, läkare, tandläkare, medicinska sekreterare, chefer och verksamhetsledare, förvaltningsledare IT, undersköterskor, psykologer, kuratorer, arbetsterapeuter och fysioterapeuter.

På plats: 
Emma Strandberg
HR-partner
0920-711 72
emma.strandberg@norrbotten.se


Bransch: Hälsa & Sjukvård.

Läs mer

Sunpine

Sunpine är ett världsledande bioraffinaderi med miljardomsättning som utvecklas och investerar i ny teknik och ny produktutveckling. Hållbarheten är den gröna tråden i allt vi gör.

Vi söker: Planerare el & instrument samt sommarvikarierande processoperatörer.

På plats: 
Åsa Nordmark 
CFO/HR
070-307 51 11
asa.nordmark@sunpine.se 

Marie-Louise Nordmark
Administratör löner/ekonomi
070-109 18 09
marie-louise.nordmark@sunpine.se


Bransch: Tillverkning & Industri.

Läs mer

Svensk Fastighetsförmedling

Vi brinner för att hjälpa till i livets största affär oavsett om det är för att hjälpa säljare, köpare eller spekulanter. Låt oss hjälpa dig att hitta hem!

Vi söker: Fastighetsmäklare till Piteå.

På plats:
Joakim Norberg
Ägare och fastighetsmäklare
070-322 45 57
joakim.norberg@svenskfast.se


Marie Sandström
Ägare och fastighetsmäklare
070-609 13 39
marie.sandstrom@svenskfast.se


Bransch: Fastighetsverksamhet.

Läs mer

Tromb

Digital affärsutveckling, affärs- och verksamhetsutveckling för att skapa digitala kundlösningar och affärskoncept. 

Vi söker: Fullstack-utvecklare samt dig med kunskap inom Robotics och AI till något av våra kontor i Stockholm, Skellefteå, Piteå eller Luleå.

På plats:
Linda Lundmark
070-397 57 76
linda.lundmark@tromb.com


Johan Rudström
070-390 19 80
johan.rudstrom@tromb.com


Bransch: Data, IT & Telekommunikation.

Läs mer

Wibax

Wibax säljer, köper in, processar och distribuerar flytande kemiska produkter och biooljor till basindustrin i Europa. För närvarande arbetar ca 190 personer inom Wibax och huvudkontoret finns i Piteå.

Vi söker: Tankbilschaufförer, depåtekniker, säljare logistiktjänster, inköpare, kemiingenjör, säljare specialkemikalier samt systemvetare IT.

På plats: 
Annica Pettersson 
HR-chef 
070-695 75 18 
annica.pettersson@wibax.com   


Lotta Persson  
Account Manager 
072-233 44 39
lotta.persson@wibax.com


Emma Helmersson
Projektingenjör
072-402 65 66
emma.helmersson@wibax.com 


Bransch: Tillverkning & Industri.

Läs mer

Älvsbyns kommun

Norrbottens Pärla kallas Älvsbyn och här finns närhet och samverkan i Luleåregionen.
Vi söker: legitimationsyrken som lärare, sjuksköterskor, arbetsterapeuter, förskollärare men även yrken som undersköterskor, personliga assistenter, chefer, socialsekreterare, handläggare och specialister.
På plats:
Bengt Strandberg
Näringslivschef
0929-171 15
bengt.strandberg@alvsbyn.se

Hampus Fors
HR-specialist
0929-171 80
hampus.fors@alvsbyn.se


Erik Isaksson
Samhällsplanerare
0929-171 83
erik.isaksson@alvsbyn.se


Bransch: Offentlig verksamhet.

Läs mer

Supporter

Hemlängtans supportrar finns inte på plats på Junibacken eller Boulebar men vill gärna visa vilka karriärmöjligheter de kan erbjuda.

Hydro66

Hydro66 datacenter i Boden erbjuder datacentertjänster särskilt anpassade för stora företag, HPC-kluster och molntjänster. Anläggningen drivs av 100% förnybar vattenkraft och är ett av världens mest effektiva datacenter.

Vi söker: Teknisk säljare - Data Center Sales Engineer.

Kontakt: careers@hydro66.com

Bransch: Data, It & Telekommunikation.

Läs mer